wtorek, 24 grudnia 2013

Niuanse w budowie ciał dawnych Steffi Love

Niuanse w budowie ciał dawnych Steffi Love


Steffi Love Dolls


Trafiło do mnie sporo starych Steffek, które mimo powszechnie panującej opinii, że wszystkie są takie same, na tyle się od siebie różniły, iż postanowiłam to uwiecznić na zdjęciach. Oczywiście, nie ma tu wielu ciekawych lalek, o nietypowych makijażach, czy kolorach skóry i włosów, które rzeczywiście, już na pierwszy rzut oka wyróżniają się na tle pozostałych, ale one jeszcze do mnie nie trafiły. Będę uzupełniać ten wpis na bieżąco, tak, aby niczego nie uronić. A póki co, pochwalę się tym, co już mam.


Zacznijmy od najstarszych egzemplarzy.Steffi Love bodies


Wszystkie mają identyczny makijaż- a jakoś każda z nich ma nieco inny wyraz twarzy. Pierwsza od lewej posiada dość szczupłą twarz, pomarańczowe usta i oszczędny makijaż. W porównaniu ze wszystkimi nowszymi Steffkami, ma krótsze i cieńsze rzęsy. Jej ciało jest opalone i błyszczące. Z boku widać charakterystyczny garb. Plecy są nieco okrągłe. Talia skręca się o 360 stopni i jest ścięta pod kątem. Ramiona odchylają się w tył i przód, bez możliwości wykonania ruchów odwodzących na boki.


Lalka obok niej jest podobna, acz tworzywo ciała jest matowe i lekko chropowate, Odcień ciała jaśniejszy. Jest to nowszy model Steffi.


Lalka druga po prawej posiada również jaśniejsze, matowe ciało, ale za to ma zupełnie inne ustawienie rąk względem tułowia. Są one lekko odchylone na boki, nieco ładniej wyrzeźbione są dłonie. Talia skrętna o 360 stopni, wciąż ukośna ale w dużo mniejszym stopniu. Obszar tzw. gaci posiada wytłoczoną fałkę (zarys majtek) czego nie miały poprzednie dwie lalki.


Lalka pierwsza od prawej ma identyczne ciało, jak lalka obok, ale jest nieco ciemniejsza, zaś tułów ma wykonany z jakościowo gorszego tworzywa, co widać głównie na piersiach (nieestetyczne porowatości)


Te właśnie dwie lalki (pierwsze licząc od prawej) posiadają najstarszy typ ciała (dziękuję za informację Barbiecollector)Steffi Love Dolls


Na powyższym zdjęciu widać, ze dwie pierwsze lalki od lewej posiadają garbek, przy czym pierwsza ma węższą szyję, niż druga. Kolejne dwie lalki maja wyprostowane plecy z ładnie zarysowaną linią kręgosłupa, wąską szyję i mniej łopatowate w zarysie dłonie.Steffi Love bodies


Tak to wygląda z tyłu. Zwróćcie uwagę na dwie lalki od prawej- poza odchylonymi rękoma, mają też szerszy rozstaw między nogami.

Pierwsze dwie lalki od lewej mają na plecach różniące się czcionką napisy Made in China. Dwie kolejne lalki mają plecy gładkie bez napisów.

Wszystkie te lalki prócz trzeciej od lewej posiadają taki sam napis na główce:


SIMBA-TOYS
STEFFI LOVE


Trzecia na główce nie ma nic. I ta lalka nie posiada sygnatury nigdzie- ani na ciele, ani na główce. Nie posiada też napisu Made in China


 Kolejne trzy dziewczęta są już z lat następnych.Steffi Love bodies


Najbardziej widoczną różnicą są nieco większe główki, co coraz mniej ładnie wygląda z maleńkimi dłońmi. Balonowatość główki jest szczególnie widoczna u lalki drugiej i trzeciej od lewej.Wszystkie mają ciała jasne z matowego tworzywa i skrętne talie, ścięte pod wyraźnym skosem. Ramiona przylegają do tułowia i dalej nie mają opcji ruchu na boki. Nogi są złączone.Steffi Love bodies


Wszystkie mają okrągłe plecy, garbek i dość masywną szyję. Pierwsza z lewej jest ciekawa również pod względem obecności biżuterii (kolczyków), którą nie często spotyka się u lalek Simby.Steffi Love bodies


 Wszystkie ciałka posiadają na plecach sygnaturę + napis Made in China.Simba (bez Toys) + wizerunek Słonia
Made in ChinaWszystkie lalki posiadają taką samą sygnaturę na główkach, jak dawniej, czyli


SIMBA-TOYS
STEFFI LOVE

Innym rodzajem Steffek są te artykułowane. Mogą zginać ręce w łokciach, nogi w kolanach oraz kostkach. Pierwszy raz lalki mogą odchylać ręce na boki, tak samo uda.


Po lewej pierwszy (starszy) typ artykułowanej Steffi- z ciemniejszym ciałem z błyszczącego plastiku, po prawej nowszy typ, matowy.


Starszy typ ciała jest (moim zdaniem) zgrabniejszy i mniej toporny. Talia skręca się dookoła i posiada większy skos, niż u nowszej lalki. Majtki posiadają fałkę. U nowszej Steffi są one proste. U niej też pupa jest nieco większa, acz mniej kształtna.


Po prawej- pojawia się po raz pierwszy zmodyfikowana wersja zaczepu na głowę.


Obie lalki mają okrągłe plecy z dość zgrabną szyją.


Na plecach starszej Steffi brak jest jakichkolwiek napisów, u nowszej jest toSimba (bez Toys) + wizerunek Słonia
Made in China


Na obu główkach ten sam napis:


SIMBA-TOYS
STEFFI LOVE


Ostatnia rzecz, na którą chciałabym zwrócić uwagę to niepokojące rozlanie się rysów u balonogłowych Stefek. Ta po lewej ma normalne, wyraźne zarysy, z widocznym nosem i ustami, zaś ta po prawej ma je mocno zatarte, tak, że nosa prawie w ogóle nie widać, a usta są dużo mniej wyraźne


Nie wiem, czy to widzicie, jeszcze dwie fotki z komórki, gdyż aparat wariował przy zdjęciach robionych zbyt blisko.
Nie wiem, czy to taki był felerny mój egzemplarz, czy rzeczywiście Simba postanowiła zrobić z twarzy Steffi patelni, ale nie bardzo mi się to podoba.


W drugiej połowie lat 90-ych pojawił się zupełnie nowy head mold. Głowa stała się węższa, usta otworzyły się w nieśmiałym uśmiechu. Drastycznej zmianie uległ makijaż, na zawsze zniknęły charakterystyczne niebieskie powieki. Od teraz, na równi z blondynkami, pojawiają się i brunetki, które dodatkowo mają brązowe oczy.


Co ciekawe, mimo tej zmiany, sygnatura na tyle główki pozostała ta sama: 


SIMBA-TOYS
STEFFI LOVE

Na początku nowy rodzaj główki osadzony był jeszcze na poprzednim, starszym modelu ciała, z garbkiem, okrągłymi plecami i wąskimi dłońmi.Steffi z nowym typem główki, ale wciąż na starym ciałku (lalka w różowym ciuszku)Dopiero później pojawiło się ciało nowego typu- zgrabniejsze, o prostych plecach i wąskiej talii ściętej ukośnie. Ręce są mocniejsze i mają większe, ładniej wyprofilowane dłonie. W końcu ramiona mają opcję ruchu na boki. Szyja jest długa i dość wąska. Pod nią- wyraźnie zaznaczone obojczyki.
Głowa lalki osadzona jest wciąż na bolcu, ale teraz wygląda on tak:
Na plecach widnieje napis:


Simba (bez Toys) + wizerunek Słonia
Made in ChinaW nowszych ciałkach, co ciekawe, talia skrętna raz występuje, a raz nie! Nie widać tego w przypadku ubranych lalek, co w moim odczuciu jest bardzo nie fair.


Poza tym ciałka lalek wyglądają identycznie.

...........Update: 22.08.2015

Trafiłam na jeszcze inny rodzaj ciała u Steffi:


...........

Jak już wspominałam, jest to opis moich osobistych spostrzeżeń dotyczących lalek, które udało mi się do tej pory zebrać. Obejmuje on także najstarszy typ Steffi, który jako jedyny, póki co, jest w obszarze moich lalkowych zainteresowań.


Wszelkie uwagi, pomysły i sprostowania są mile widziane. Myślę, że zostało jeszcze spoooooro do odkrycia w temacie tych niedocenianych lalek.


16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis! ;)
  Wydaje mi się jednak, że lalka pierwsza z lewej nie jest chronologicznie pierwsza... Ten typ ciała wprowadzono w połowie lat 90., wcześniej występowało ciało takie, jak u lalek po prawej stronie na zdjęciu zbiorczym ;) Może tylko jej głowa jest najstarsza?
  Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za poprawkę! Kierowałam się rodzajem malunku na buzi. Czy ciało było podmienione... Nie mam pojęcia, ale nie wydaje mi się. Już prostuję tekst.

   Ja również życzę Wesołych! :)

   Usuń
 2. Już produkowałam się na forum, ale powtórzę- starsze Stefki są bardzo ładne! Chyba wiem co masz na myśli pisząc o rozlaniu się rysów twarzy, i faktycznie nie jest to korzystna zmiana. Kto by pomyślał, że prosta Stefka ma tyle wariantów!
  MM.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś podobnego! Myślałam, że tylko ja nie śpię ;) Dziękuję za odwiedziny. Nie mogę się doczekać, aż pochwalę się WIESZ KIM (pstttt, cicho)

   Usuń
 3. Ciekawe porównanie Steffi. Kto wie, może z czasem przekonam się do nich. Twoje są bardzo fajne! Wesołych Świąt , Lunarh! I pochwal się...wiesz KIM!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :3 Pochwalę, pochwalę ale muszę się trzymać harmonogramu wpisów, żeby znowu jakieś pannice mi nie lały łez, że o nich zapomniałam!

   Kolorowej Gwiazdki! :D

   Usuń
 4. Jak Ty to robisz, że one wszystkie mają takie wspaniałe włosy? Jakieś magiczne zabiegi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Standardowe zabiegi SPA + masa cierpliwości. Dwie lalki są zupełnie nowe ;)

   Usuń
 5. Ucieszył mnie taki skrupulatny i analityczny wpis o Steffi. Brakowało mi takiego, a ja sama nie mam takich analitycznych zdolności ;-). Wydaje mi się jednak, że mam każdy rodzaj ciałka stefkowego w zbiorze i jak tylko dostanę z powrotem moje lalki z wystawy, to przyjrzę im się dokładnie jeszcze raz.

  A jako ciekawostkę dodam, że aktualnie Simba zastępuje swoje TNT ciałkiem belly button, moim zdaniem całkiem udanym. Większość Stefek, które widuję teraz w sklepach już ma nowy typ ciałka. Szkoda tylko, że Simba robi to, co Mattel i tańsze egzemplarze mają tak samo, jak Szykowne i Romantyczne, plastikowe, niezginalne nogi :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Lalka pierwsza z lewej ma podmienione ciałko w rzeczywistości ciałko to jest mniej zgrabne, kurcze mam taką lalkę i muszę zrobić jej zdjątko bo u ciebie głowa z pierwszej połowy lat 90 a ciałko ok 2000 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale o którym zdjęciu mówisz? Na każdym zdjęciu jest inny układ lalek.

   Usuń
 7. na 2 zdjęciu od góry gdzie są 4 najstarsze steffi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O właśnie !!! Takiego wpisu trzeba mi było !! Dziękuję - teraz po raz kolejny obejrzę moje Stefcie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa buzia pojawiła się jeszcze w latach 90? o.O Wydawało mi się,z ę koło 2003/4 roku.

  OdpowiedzUsuń

Translate

Popular posts

Szukaj na tym blogu

Archive